Ezek a mondatok valószínűleg ismerősek lesznek:
- Bárcsak ne így mondtam volna…
- Miért nem mertem neki elmondani?
Valószínű, hogy hallottál már az asszertív kommunikációról, de nem tudod pontosan mi is az. Az asszertív kommunikációs tréning segíteni fog megérteni az alapokat ezzel az eszközzel kapcsolatban. A tréninget egy tapasztalt szakember állította össze. Azzal a céllal, hogy mind a magánéletedben, mind a munkádban is hatékonyan tudj majd kommunikálni, és használni a megtanultakat. Az asszertív kommunikációs tréning alatt olyan szituációkat fog neked mutatni, amikkel a mindennapi életedben is találkozol valószínűleg. Így valóban gyakorlatias tudást kapsz.
Az asszertív kommunikáció tréning igazi kincs lesz neked, ha:
- Úgy érzed nehezen tudsz nemet mondani.
- Túlságosan erőszakosnak/határozottnak
Ki nem mondott szavak, nem megfogalmazott gondolatok
Mi az asszertivitás? Egy mondatban: Higgadt, és hidegvérű önérdekérvényesítés. Biztos neked is ismerős az az embertípus, akinek egy vitahelyzetben a szeme sem rebben meg. Ez a típusú ember általában arra törekszik, hogy mindenki számára win – win kimenetele legyen a szituációnak. Miközben figyelembe veszi mások érdekeit is a sajátjain kívül. Aki asszertív képes viselkedni, az képes különböző élethelyzetekben a saját maga, és mások érdeket is. Bármilyen konfliktusról is legyen szó, a konfliktus kezelését higgadt formában végzi, és kerüli az agresszivitást. Ahogy a mondás tartja: “Ahány ház annyi szokás”. Hasonlóképpen az emberek is nagyon sok különböző kommunikációs stílussal rendelkeznek. Rengeteg megszokást hozunk a családból, a környezetünkből ahol felnőttünk, és még többet “veszünk fel” az évek során. Ez a tréning abban fog neked segíteni, hogy lefejtsd magadról ezeket a tudattalan megszokásokat. Majd miután nyakon csíptük a saját stílusunkat, újraépítsük azt hasznosabb eszközökkel. Nap mint nap tapasztalhatod, hogy a különböző kommunikáció miatt nagyon sok konfliktus alakul ki az emberek között. Ezt általában besöpörjük a szőnyeg alá. Az asszertív kommunikációs tréningen tanult gyakorlatok segítségével ezeket tetten tudod érni. Eközben pedig megérted az asszertív kommunikáció lényegét.
Milyen kommunikációs technikákat ismerünk a mindennapi életben?
A tétova, az áldozat, és az elkerülő. Képzeld el a következő szituációt:
Éppen kipakoltad a piknik kosarad a nyaralásod második napján. Megéheztél, így a szépen becsomagolt szalámis szendvicseddel lefekszel a pokrócodra. Megcsörren a telefon. A főnököd az. Agresszív módon közli veled, hogy Budapesten lesz holnap, és szervezett egy halaszthatatlan találkozót, ahol rád is számít. Mit válaszolsz? “Rendben, ott leszek.” Leteszitek a telefont, utána az egész napod közben mérges vagy magadra. Ez a munkahelyünkön előszeretettel alkalmazott elkerülő viselkedés. A passzivitás hátterében az áll, hogy szeretnénk a másik fél elfogadását megszerezni. Egy asszertívan kommunikáló ember ezzel szemben kifejezi a saját gondolatait, miközben tiszteletben tartja a másikat is. Egy másik gyakran előforduló stílus az agresszív viselkedés. Nézzünk erre is egy mindennapi példát.
Hazaérsz egy hosszú irodai nap után, és romokban találod a lakást. A mosogató tele, a ruhák össze vissza eldobálva. Felhúzod magad, és kiabálni kezdesz a lakásban lévő szereteiddel. Ha előfordult már veled ilyen, akkor ezt a tréninget imádni fogod. Segítünk abban, hogy az asszertív kommunikáció mesterévé válj. Ez nem jelenti azt, hogy mindenáron önérvényesítened kell majd. Viszont képessé válsz, hogy bármilyen szituációban résztvevők úgy érezzék, csökken a stressz és mindenki számára előnyösen zárulnak a dolgok.
Asszertív viselkedés otthon, és a munkában is
Az asszertív kommunikációt az életed több területén is hasznosítani tudod majd. Ez nem csak még egy tipikus kommunikációs tréning. Életszerű, hasznos gyakorlatokkal tudsz majd fejlődni. Az asszertív ember úgy kommunikál, hogy ügyesen egyensúlyoz a saját érdekei és a másik fél szükségletei között.
3 gyakorlati példa arra, hogyan tudod majd beépíteni az asszertív kommunikációs technikát a mindennapokba:
- Ha konfliktusban találod magad, kerüld a ” De te olyan vagy” vagy a ” Ez is a te hibád” kifejezéseket. Helyettük mindig használd az ÉN névmást! Saját magadról, és az érzéseidről beszélj.
- A technika alapja, hogy képes legyél objektíven felmérni a helyzetet és kerüld az indulatból induló kommunikációt.
- Hogy csökkenteni tudd a stresszt a konfliktusban résztvevőknek törekedj a win- win felállásra.
Miről szól az asszertív kommunikációs tréning tanfolyam?
Az asszertív kommunikációs tréning arra tanít, hogy megtaláld az arany középutat két kommunikációs stílus, az alárendelő és az agresszív között. Ez nem jelenti azt, hogy nem tudunk nemet mondani, vagy hogy csak a saját érdekeinket képviseljük. Ez a tréning segít abban, hogy a konfliktusban szereplők mindegyiket nyertesen kerüljön ki bármilyen helyzetből. Az asszertív kommunikációs tréning alatt megtanulod az értő figyelem, az Én – üzenetek és a határkezelés fogalmát és fontosságát.
Neked szól ez a tanfoylyam ha...
- Úgy érzed az asszertivitás hasznos lenne mindennapjaidban.
- Nem tudod egy tréner segítségét igénybe venni.
- Úgy érted nem hatékony a kommunikációd, vagy csak nem vezet eredményre.
- Gyakran kerülsz ki vesztesen vitákból.
- Ritkán vállalod fel a véleményed
- Inkább email formájában szeretsz kommunikálni a személyes helyett
Mire lesz szükséged a tanfolyamon?
- Internet elérés
- Számítógép/laptop vagy okostelefon
- Szabadidő
Fontos megemlíteni, hogy az asszertív tréning és az asszertivitás nem megoldás mindenre. Türelem, és gyakorlás nélkül nem fog a hasznodra válni. Ez az asszertív kommunikációs tréning egy profi tréner által összeállított hiánypótló anyag, ami tartalmazza az asszertivitás alapjait. Ha úgy érzed az asszertivitás a fejlődésed egyik alapköve lehet, várunk a tanfolyamon!
A tanfolyam moduljai
- Bevezetés
- Kávéfőző hatás, avagy MIÉRT kommunikáljunk asszertíven?
- Mi történik a kezeletlen érzésekkel?
- A kapcsolat minősége határozza meg a kommunikációt
- Kommunikációs stílusok Virginia Satir szerint
- Teszt
- Kommunikációs típusok csoportosítása
- Aktív agresszív kommunikáció
- Passzív agresszív kommunikáció
- Alárendelő/Passzív/Szubmisszív kommunikáció
- Teszt
- Az asszertív viselkedési forma jellemzői
- Így kommunikálj asszertívan
- Támogatás az asszertív kommunikációban
- Az asszertív kommunikáció kihívásai
- Hogyan gyakoroljuk az asszertív kommunikációt?
- Az asszertív jogok listája
- Értő figyelem
- Én-üzenetek
- További hatékony asszertív kommunikációs technikák
- Kommunikációs hibák, amiket el kell kerülni
- Teszt
- Mikor nem lehet megoldani egy konfliktust?
- Hogyan előzd meg az agresszív kommunikációt?
- Párbeszéd a munkahelyen
- Így kommunikálj a főnököddel
- Az időzítés fontossága
- Teszt
- Igazságok a határkezelésről
- Milyen határsértések vannak?
- A határ áthágása
- Teszt