Ebben a blogcikkben részletes áttekintést adunk, hogy mivel foglalkozik egy tűzvédelmi előadó, és ha elvégzed a tanfolyamot hogyan léphetsz még tovább.
Tűz-, és munkavédelem
A munkáltatónak és a munkavállalónak is nagyon komolyan oda kell figyelnie, hogy a munka-, és tűzvédelmi előírások egytől egyig be legyenek tartva. Rengeteg előírás vonatkozik a munka-, valamint a tűzvédelemre is.
Egy munkahelyi baleset kapcsán azonnal elkezdik a kivizsgálását a szabályok betartásának, és ha valami nincs rendben, minden esetben súlyos bírságra számíthat a cég. Ezért is nagyon fontos, hogy maximálisan be kell tartani és tartatni a különböző jogszabályok által meghatározott munka-, és tűzvédelmi előírásokat.
A munkáltató mindemellett köteles gondoskodni a munkavállalóinak évenkénti tűzvédelmi oktatásáról, valamint arról, hogy azok a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt elsajátítsák, a tűz esetén végzendő feladataikat megismerjék.
Hol alkalmaznak tűzvédelmi előadót?
A tűzvédelmi előadó tűzvédelemmel kapcsolatos szakmai feladatokat lát el azoknál a gazdálkodó szervezeteknél, létesítményeknél, amelyekre a vonatkozó jogszabály legfeljebb középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy foglalkoztatását, illetve megbízását írja elő.
Tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személyt kell alkalmazni vagy megbízni többek között – a feltételeknek megfelelő – óvodáknak, általános iskoláknak, művelődési házaknak, színházaknak, szállodáknak, irodaházaknak, egészségügyi létesítményeknek, idős otthonoknak, áruházaknak, raktáraknak, bizonyos ipari és mezőgazdasági tevékenységet végző szervezeteknek is.
A tűzvédelmi előadó munkáját részben önállóan, részben vezetői iránymutatás mellett, valamint a hatósággal és a szolgáltatókkal együttműködve látja el.
A tűzvédelmi előadó feladatai
- Szakmailag előkészíti a tűzvédelemmel kapcsolatos – akár fejlesztésre irányuló – vezetői döntéseket és részt vesz azok végrehajtásának ellenőrzésében.
- A tűzvédelmi használati szabályokkal teljes mértékben tisztában van, a létesítés alapvető szabályait ismeri.
- Intézkedik a gazdálkodó szervezet, létesítmény tűzvédelmi helyzetének rendezéséről, szabályozásáról, tűzvédelmi dokumentumainak elkészítéséről és helyes kezeléséről papír alapon vagy elektronikus formában.
- Elvégzi az adott cég épületeinek tűzveszélyességi és kockázati osztályokba való besorolását.
- Intézkedik a tűzvédelmi oktatással és szakvizsgával kapcsolatos feladatok ellátásával kapcsolatosan.
- Intézkedik a tűzvédelmi jogi és szakmai szabályok betartatásáról, valamint a hiányosságok megszüntetéséről.
- Kapcsolatot tart az illetékes hatósággal.
- Szakkérdésekben a munkavállalókkal, valamint a külső partnerekkel kommunikál.
- Tűz esetén intézkedik a gazdálkodó szervezet tűzjelzéssel, tűzoltással, mentéssel, valamint a tűzvizsgálattal kapcsolatos kötelezettségeinek, feladatainak jogszerű és szakszerű teljesítése érdekében.
- Tűzvédelmi oktatást tart, szervez.
- Tűzvédelmi gyakorlatokat tervez és értékel.
Kinek ideális ez a szakma?
A következő tulajdonságok a legfontosabbak, amik megléte nélkülözhetetlen, ha a szakmában profi akarsz lenni.
Tűzvédelmi előadóként rendkívül fontos, hogy szabálykövető legyél. Munkádat csak akkor fogod tudni megfelelően elvégezni, ha minden vonatkozó jogszabályt képes vagy betartani és betartatni.
A jó kommunikáció szóban és írásban is szükségszerű.
Fontos, hogy képes legyél önállóan tűzvédelmi oktatás megtartására, ne félj kiállni a hallgatóság elé.
A felelősségvállalás részedről elengedhetetlen a létesítmény tűzvédelmi helyzetéért, az általad végzett szakmai munkáért, és az elkészített dokumentumok tartalmáért.
Ha ezekkel a tulajdonságokkal mind rendelkezel, belőled is jó tűzvédelmi előadó válhat!
Tudtad?
Ismered mivel jelölik a termékeket annak alapján, hogy mennyire járulnak hozzá a tűz terjedéséhez?
Az épületek szerkezeti anyagainak tűzzel szembeni viselkedését az MSZ EN 13501: Építési termékek és építményszerkezetek tűzvédelmi osztályozása szabványsorozat szerint lehet osztályokba sorolni.
Tűzvédelmi szempontból a legbiztonságosabb termékek az „A1” osztályba, utána „A2”-be és „B”-be tartoznak. A „C”, „D”, „E”, valamint „F” osztályba sorolt termékek elősegítik a tűz kialakulását, tesztelésük során jellemző az ugrásszerű hőmérsékletnövekedés, és a hirtelen történő tűzterjedés.
- A1 osztály: NEM ÉGHETŐ
Csak éghetetlen anyagot tartalmaz.
: szilikátok, beton, kő, habarcs, acél, gipsz, ásványgyapotok, habüveg - A2 osztály: NEM ÉGHETŐ minősítésű anyag, de tartalmaz éghető anyagot is
: gipszkarton, ásványi szálas álmennyezeti lap, polisztirolgyöngybeton - B osztály: NEHEZEN ÉGHETŐ, nagyon korlátozott részvétel a tűzben
Tűz esetén nem történik teljes kiégés, de az anyag hozzájárulhat a tűz terjedéséhez.
magyar jelölés: B1
: égéskésleltetéssel ellátott anyagok, korszerű műanyag habok, lemezek, bitumenes lemezek - C osztály: KÖZEPESEN ÉGHETŐ, nehezen gyúlékony anyagok, de látható részvétel a tűzben
meggyulladás: 10 perc elteltével
magyar jelölés: B2
: égéskésleltetés nélküli faszerkezetek, egyes PI habok - D osztály: KÖNNYEN ÉGHETŐ, gyúlékony anyagok, lényeges részvétel a tűzben
meggyulladás: 2 perc után, de 10 perc eltelte előtt
: a PU habok többsége - E osztály: GYÚLÉKONY, nagyon nagy részvétel a tűzben
meggyulladás: 2 percen belül
: égésgátló adalékot tartalmazó EPS, XPS - F osztály: KÖNNYEN GYÚLÉKONY
Nagyon nagy részvétel a tűzben, vagy tűzzel szembeni viselkedése nem meghatározott.
: hungarocell égésgátlók hozzáadása nélkül
Mit kell tudni a tűzvédelmi szabályzatról?
A tűzvédelmi szabályzat a tűzmegelőzés egyik legfontosabb dokumentuma. Többek között itt kerülnek meghatározásra a tűzvédelmi feladatokat is ellátó személyek feladatai és kötelezettségei, vagy például az adott épületre, helyiségre vonatkozó tűzvédelmi használati szabályok és előírások. A tűzvédelmi szabályzat tartalma a dolgozók tűzvédelmi oktatásának alapját is képezi.
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló törvény kimondja, hogy a gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek, a jogi személyeknek, ha a munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt ötnél több munkavállalót foglalkoztatnak, vagy ha ötvennél több személy befogadására alkalmas létesítményt működtetnek, illetve a fokozottan tűz- és robbanásveszélyes besorolás esetén, valamint kereskedelmi szálláshelyeken tűzvédelmi szabályzatot kell készíteniük.
Amennyiben a jogszabály alapján kötelezettek nem rendelkeznek tűzvédelmi szabályzattal, vagy abból kötelező tartalmi elem hiányzik, könnyen belefuthatnak egy véletlenszerű ellenőrzésbe, ekkor pedig nem kis összegű tűzvédelmi bírságra számíthatnak.
Mit mutat a munkaerőpiac?
A tűz az egyik legveszélyesebb őselem az emberekre, a természeti-, valamint az épített környezetre nézve. Emiatt tűzvédelmi szakemberekre rengeteg cégnél szükség van.
A legtöbb esetben nem munkavállalóként, hanem szolgáltatóként – leginkább megbízási szerződéssel – kapnak megbízást. Hiszen tűzvédelmi feladatokra, vagy azok ellenőrzésére nincs szükség minden nap. Kivéve persze azoknál a cégeknél, ahol a tűzveszélyesség nagyobb mértékben fennáll.
Ez a felelősségteljes szakma átlag feletti fizetést biztosít.
Kényelmesen elvégezhető tanfolyam
Ahhoz, hogy megkezdhesd tanulmányaidat, nincs szükség előképzettségre, sem egészségügyi alkalmasságira. Ha van érettségid, máris regisztrálhatsz a képzésre.
Nem kell terheljen a beiratkozás fáradalma. Mindent online el tudunk intézni, hogy megkönnyítsük számodra a jelentkezés folyamatát.
Tanfolyamunk távoktatásos formában kerül megvalósításra, így mindenkinek ajánljuk, aki otthonról, kényelmesen, saját időbeosztással szeretné elsajátítani a tűzvédelmi előadó szakképesítés megszerzéséhez szükséges tudásanyagot.
A tananyaggal kapcsolatban felmerülő kérdésekben az oktatók elektronikus úton rendelkezésre állnak.
Tanfolyamunk államilag elismert szakképesítést adó képzés, amit 5 hónap alatt elvégezhetsz. A szakmai képzés követelményeinek teljesítéséről cégünk a képzés befejeztével tanúsítványt állít ki, mely tanúsítvánnyal képesítő vizsgára jelentkezhetsz. Sikeres szakképesítő vizsga esetén államilag elismert tűzvédelmi előadó szakképesítést igazoló bizonyítványt kapsz.
Ne feledd, a tanfolyam elvégzéséhez részletfizetésre is lehetőséged van.
Tegyünk rendet! Mi a különbség a tűzvédelmi előadó és főelőadó között?
A középszintű tűzvédelmi előadó szakképesítéssel rendelkező személyek számára elérhető a felsőszintű tűzvédelmi szakképesítést nyújtó tűzvédelmi főelőadó képzésen való részvétel is.
Viszont fontos tudnod, hogy a tűzvédelmi főelőadó szakképesítő csak a tűzvédelmi előadó szakképesítés meglétével szerezhető meg, azaz ráépüléses képzés.
A tűzvédelmi főelőadó feladatai igazából ugyanazok, mint a tűzvédelmi előadóé. Annyi a különbség, hogy tűzvédelmi főelőadóként már a legveszélyesebb tűzveszélyességi szintű létesítményekkel kapcsolatos feladatokat fogod ellátni.
Ha a tűzvédelmi főelőadó szakma is érdekel, olvasd el korábbi cikkünket, melyből további információkat megtudhatsz róla.
Mi a következő lépés?
Ha felkeltettük érdeklődésedet, nincs más dolgod, mint regisztrálni tanfolyamunkra. Mi pedig máris küldjük részedre e-mailben a további teendőket.
Neked való? Kezdd el még ma!
Forrás: szakkepesites.ikk.hu, munkavedinfo.hu, wikipedia, rockwool.hu
Képek: Unsplash
Kiskó Anikó