Belevágnál az online tanulás rejtelmeibe, de fogalmad sincs hogyan kezdj bele?
Gyere, segítek!
Hogyan lehet online tanulni?
Ez egyszerűbb, mint hiszed!
Nagyon hasonlít a tantermi tanuláshoz, de mégis merőben más.
Az online felületre belépve együtt vagy a veled tanulókkal, de fizikailag nem vagytok egyhelyen. Mégis képesek lehettek csapatot, közösséget alkotni, hiszen felnőttként tanultok, később szakmai kollégákká váltok.
Maga az oktatás az online felületen zajlik, oktató segítségével, aki ugyanúgy prezentál, előad, mintha csak személyesen ülnétek egy tanteremben, és lehetőséged van kérdezni is.
Ugyanakkor hatalmas rugalmasságot ad, hiszen ha úgy alakul, hogy az előre megadott időpontban nem tudsz jelen lenni az oktatáson, az sem gond. Felvesszük és később bármikor, bármennyiszer visszanézheted. Ezzel szemben, ha tantermi oktatás lenne, akkor a visszanézésre nyilván nem lenne lehetőséget.
Miért olyan népszerű az online tanulás?
A felnőttképzésben ma már gyakorlatilag minden megtanulható online. Itt természetesen elsősorban az elméleti képzésekre gondolok, a gyakorlati tudáshoz pedig elsősorban rád van szükség.
Az időtényező
Egy felnőtt esetében nagyon nem mindegy, hogy hosszú évekre kell-e beülnie egy esti képzésre az iskolapadba, vagy lehetősége van a saját tempójában, a saját időbeosztásában tanulni.
Az online tanulás hatalmas előnye, hogy tényleg bármikor, bárhonnan végezhető. Nem gond, ha a család, vagy a munkahely közbeszól. Ha épp tömegközlekedsz, vagy nyaralsz. Haladj a saját tempódban, a saját időbeosztásod szerint, amikor csak szeretnéd vagy időd engedi!
A költségek
Az online oktatás miatt nem kell ingáznod, nem jár plusz költséggel az, hogy iskolába járj. Okostelefonja szinte mindenkinek van, és a többség rendelkezik valamilyen más digitális eszközzel is, pl. laptoppal. Tehát az online tanuláshoz nem kell külön beruháznod eszközre sem.
A cél
Felnőttként kezdesz újra tanulásba, pontosan tudod, mit akarsz vele elérni. Már nem a szüleid vagy a tanáraid miatt tanulsz, hanem magad miatt, a jövőd miatt, mert többet, jobbat szeretnél tudni, jobban akarsz élni, több lehetőségre vágysz.
Íme a bevált tippek és módszerek online tanuláshoz
Az utóbbi jópár évben volt elég időnk kitapasztalni az online tanulási módszereket. Íme néhány gyakorlati tanulási tanács.
- Határozd el magad! Tényleg bármikor visszanézheted a tananyagot, de biztos, hogy jobb élőben ott lenni az online órán és ott helyben kérdezni, ha valami nem világos, vagy csak mélyebben szeretnél belemenni a témába.
- Koncentrálj! Ne engedd, hogy elterelődjön a figyelmed, de ha mégis, hozd vissza hamar. Ha a tanulási környezeted nem a legideálisabb, akkor nagyobb erőfeszítésbe kerül a koncentrálás. Van, akinek ehhez elég egy fülest bedugni, de van, akinek minden zavaró körülményt ki kell zárnia.
- Éppen ezért érdemes egy megfelelő tanulási környezetet kialakítani, ahol tényleg csak a tanulással kapcsolatos dolgok kapnak helyet. Ne a konyhaasztalnál akarj tanulni, mert el fogja vonni a figyelmedet a közeg.
- A megfelelő platform: olyan helyen tanulj, ahol már sok elégedett hallgató van. Nézz körül, olvass értékeléseket, hallgass az ismerőseidre.
- Jegyzetelj! Ugyanúgy, ahogy anno az iskolapadban! Bizonyított tény, hogy a kézzel való írás jobban megragad az agyban, ezért érdemes kézzel írva jegyzetet készíteni.
- Tervezd meg a napjaidat! Előre meg fogod kapni az órarendet. Általában egy héten 1 este zajlik online oktatás, és ha szeretnél rajta részt venni, akkor alakítsd úgy a napodat, hogy mindenképpen gép előtt lehess, nyugodtan, zavaró körülmények nélkül.
- Maradj lendületben! Hidd el, a heti 1 este igazán nem sok. Készülj azokra az estékre, fordítsd oda a figyelmedet, és simán fogod venni az akadályokat. Így biztosan sokkal könnyebb lesz elsajátítani a tananyagot.
Ahogy láthatod, az online tanulás rengeteg kedvező tulajdonsággal bír, és egyáltalán nem nehéz, pont a rugalmasságának köszönhetően. A saját időbeosztás, a költségek minimalizálása pedig már csak hab a tortán.
Határozd el magad, és legyen új hivatásod, bármilyen életkorban!
Matics Kata